Blok czekolady to przysmak rodem z PRL-u. Pamiętam doskonale jego smak z dzieciństwa. Jest niepowtarzalny. Od zawsze będzie mi się kojarzył z latami 80-90-tymi i beztroską. Gdy organizujecie imrpezę w stylu PRL-u czy lat 80-90 nie zapomnijcie podać tego deseru swoim gościom. Jest obłędnie słodki, nie da się zjeść go dużo, jest bardzo prosty do wykonania i może długo stać w lodówce.

Blok czekoladowy – przepis

Składniki:

1 paczka mleka w proszku pełnego
250 g margaryny do pieczenia
0,5 szklanki wody
1 szklanka cukru
200 g herbatników
2-3 łyżki ciemnego kakao
opcjonalnie: garść dowolnych orzechów lub mix bakalii, posiekana czekolada

Wykonanie:

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier i margarynę. Gotujemy aż cukier i margaryna się rozpuszczą. Zdejmujemy z palnika i wsypujemy mleko w proszku. Energicznie mieszamy do połączenia. Dodajemy kakao – jego ilość zależy od jakości kakao, ja dodaję 2 łyżki gdyż mam ciemne gorzkie kakao. Dokładnie mieszamy i dodajemy pokruszone herbatniki, bakalie, posiekaną czekoladę itp. W zasadzie możemy dodać co chcemy – np. skórkę pomarańczową, rodzynki, żurawinę, wiśnie. Jednak najbardziej klasyczna wersja bloku czekoladowe to ta z herbatnikami i ewentualnie orzechami. Taka jest i moja.

Blok czekoladowy wylewamy do keksówki i studzimy. Następnie wkładamy na kilka godzin do lodówki. Kroimy i podajemy naszym gościom.Dodatkowo przed podaniem udekorowałam go sezonowymi owocami. Uwaga – uzależnia :)

Smacznego.