Dieta 1000 kalorii to dieta odchudzająca przeznaczona dla osób młodych, zdrowych, które chcą szybko stracić kilka kilogramów lub przygotować organizm do długoterminowej kuracji odchudzającej. Jak sugeruje nazwa w diecie 1000 kalorii dzienna wartość energetyczna posiłków powinna wynosić ok. 1000 kcal. Aby nie przekroczyć tego limitu, należy wykluczyć z jadłospisu tłuszcze oraz cukry – głownie te w postaci słodyczy czy produktów z białej mąki.

Dieta 1000 kalorii powinna być stosowana nie dłużej niż 7 dni. Po tygodniu takiej diety organizm zaczyna „bronić się” przed utratą zapasów. Może to doprowadzić do zbyt dużego i gwałtownego zaburzenia metabolizmu, a co za tym idzie – do zahamowania procesu odchudzania.

Będąc na diecie 1000 kalorii, należy spożywać pięć małych posiłków dziennie o ustalonej godzinie. Tak duża liczba posiłków sprawia, że osoba odchudzająca się rzadko odczuwa głód i nie ma problemów z trawieniem.

Niestety, tak restrykcyjna kuracja odchudzająca i radyklane zmniejszenie liczby kalorii w menu może doprowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych. Może to objawiać się bólami głowy i zmęczeniem. Z tego powodu dieta 1000 kalorii zwykle wymaga uzupełnienia niedoborów żywieniowych w postaci preparatów witaminowo–mineralnych.

Dieta 1000 kalorii jest dla każdego, jednak na każdego działa trochę inaczej. W innym tempie będzie chudła kobieta, a w innym mężczyzna.