Kolejna przekąska z ciasta francuskiego to ślimaczki z szynką i serem. U mnie w domu nazywamy je ślimaczkami cioci Agaty, bo u Niej właśnie spróbowaliśmy tej ekspresowej przekąski. Jest banalnie prosta do wykonania, musimy pamiętać tylko o kilku szczegółach.

Po pierwsze ślimaczki pieczemy na papierze do pieczenia (lubią przywierać), ciasto francuskie musimy być z masłem (ja używam ciasto francuskie z Lidla), a piekarnik musimy wcześnie mocno nagrzać, aby nasza przekąska była chrupiąca i rumiana, a nie miękka i bez smaku. To świetna przekąska także dla dzieci lub ciepłe śniadanie.Ślimaczki z szynką i serem – przepis

Składniki:

1 opakowanie ciasta francuskiego
plasterki ulubionej szynki
plasterki lub tarty ulubiony ser (np. mozzarella)
ketchup (najlepiej domowy)

opcjonalnie: świeże lub suszone zioła

Wykonanie:

Ciasto francuskie rozkładamy na blacie. Smarujemy ketchup i układamy na nim szybkę i ser (na całej powierzchni). W tym momencie możemy posypać wszystko świeżymi lub suszonymi ziołami. Zwijamy ciasno w rulon (szerszy bok ciasta). Następnie ostrym nożem kroimy ciasto na ślimaczki – kawałki około 2 centymetrowe. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, farszem do góry.

Piekarnik rozgrzewamy do około 240 stopni, wkładamy nasze ślimaczki z szynką i serem na około 15-20 minut (powinny ładnie urosnąć i się zrumienić). Gorące ślimaczki podajemy z dowolnymi sosami (ja z domowym ketchupem).

Smacznego.